O nas

Katedra Krajów Europy Północnej na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania UJK w Kielcach została utworzona w 1 marca 2010 r. Jej zespół badawczy stanowi jedyny w Polsce ośrodek badawczy nauk społecznych poświęcony państwom nordyckim oraz Dalekiej Północy. Od 2017 roku prowadzi anglojęzyczny kierunek Scandinavian Studies na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania UJK. Naszym celem jest rozwój wiodącej instytucji naukowo-badawczej na skalę Europy Środkowej. Cel realizujemy poprzez działanie w poniższych obszarach:

ZADANIA KATEDRY:

• Kształcenie i wyposażenie młodzieży studenckiej w wyjątkowe kompetencje
  • Podejmowanie unikalnych tematów badawczych, takich jak: modernizacja, zarządzanie konfliktami, rozwój kapitału społecznego, konkurencyjność, problematyka państw Morza Bałtyckiego
  • Rozwój bazy wiedzy na temat Europy Północnej (projekt Biblioteka Nordycka)
  • Współpraca naukowa i dydaktyczna z ośrodkami naukowymi Europy Północnej

Kadra Katedry Krajów Europy Północnej UJK w 2018 roku