Norden w trzynastu odsłonach

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego ukazała się książka Kierownika KKEP UJK, prof. Ryszarda M. Czarnego pt. „Razem jesteśmy silniejsi. Świat Norden w trzynastu odsłonach”. Jest to kolejna pozycja z cyklu Scandinavium, będąca w istocie wprowadzeniem do społecznych studiów nordyckich. Autor zebrał w niej zarówno swoje obserwacje badawcze, jak i posłużył się wieloletnim doświadczeniem praktycznym z okresu służby dyplomatycznej.

Praca składa się z trzynastu esejów poświęconych m. in. instytucjom współpracy nordyckiej, modelowi państwa dobrobytu, nordyckim ideom solidaryzmu, ekologizmu, czy gospodarki opartej na wiedzy, a także implikacjach wynikających z międzynarodowego usytuowania państw skandynawskich. Przeanalizowany został stosunek państw nordyckich do kluczowych współczesnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym także do regionu Arktyki (tzw. Dalekiej Północy). Pracę zamyka esej poświęcony stosunkom Polski z krajami nordyckimi. Szersze informacje można uzyskać od autora publikacji. Książkę „Razem jesteśmy silniejsi. Świat Norden w trzynastu odsłonach” można nabyć w Wydawnictwie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (zob. tutaj). W przygotowaniu wersja anglojęzyczna. Zapraszamy do lektury.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Kadra, Publikacje. Dodaj do zakładek ten link.