Relacja z Reykjaviku

Pod koniec października i na początku listopada 2014 roku Rejkiawik, będący najbardziej na północ położoną stolicą świata, stał się również stolicą dyskusji dotyczących Dalekiej Północy. Było to możliwe za sprawą dwóch bardzo ważnych konferencji dotyczących problematyki arktycznej zorganizowanych właśnie w tym mieście.

Pierwszą z nich było spotkanie pod nazwą „The Trans-Arctic Agenda” zorganizowane przez CAPS czyli Centre for Arctic Policy Studies działające od dwóch lat przy Instytucie Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Islandzkiego. Temat tegorocznego spotkania kilkudziesięciu ekspertów z zakresu stosunków międzynarodowych w Arktyce to: Challenges of Sustainability, Cooperation and Governance. Jego program jest dostępny na stronie internetowej - tutaj

Drugą konferencja było ogólnoświatowe forum „Arctic Circle” powołane w ubiegłym roku, m.in. przez prezydenta Islandii Ólafura Grimssona. Tegoroczne czterodniowe spotkanie zgromadziło kilkuset gości z 40 państw: zarówno badaczy, jak i polityków, przedstawicieli arktycznych ludów rdzennych czy też przedstawicieli biznesu i NGO. W jego ramach zorganizowano kilkanaście sesji plenarnych oraz kilkadziesiąt sesji panelowych, które poświęcono zarówno prezentacji wyników badań, głównie z zakresu szeroko rozumianych stosunków międzynarodowych, jak też polityk różnych aktorów arktycznych. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej – zob. tutaj.

W obu konferencjach uczestniczył dr M. Łuszczuk, który przedstawiał wyniki swoich badań prowadzonych w KKEP w ramach grantu NCN.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Konferencje, spotkania eksperckie. Dodaj do zakładek ten link.