Archiwum kategorii: Wizyty dyplomatyczne

Sprawozdanie z naszej konferencji

dr Tomasz Pawłuszko
dr Magdalena Tomala

Sprawozdanie z konferencji
Północ w międzynarodowej przestrzeni politycznej i gospodarczej

W dniach 14-15 maja w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym Leonardo da Vinci w Podzamczu k. Chęcin odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Północ w międzynarodowej przestrzeni politycznej i gospodarczej”. Organizatorem konferencji była Katedra Krajów Europy Północnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Celem konferencji była próba zdefiniowania aktualnych i przyszłych wyzwań społeczno-ekonomicznych, dotyczących szeroko rozumianych współczesnych stosunków międzynarodowych w regionie Północy (obszar Arktyki, północnej Eurazji i Ameryki Północnej). Projekt zyskał poparcie i patronat władz uniwersyteckich, Prezydenta miasta Kielce oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Konferencja zgodnie z intencją organizatorów miała charakter forum naukowo-eksperckiego – starającego się przybliżyć i wyjaśnić zmiany zachodzące w regionie północnym. W związku z tym została ona podzielona na dwie części. Pierwszą część otwierał panel dyplomatyczny, w którym wzięli udział Staffan Herrström, ambasador Królestwa Szwecji, Sergey Andreev, ambasador Federacji Rosyjskiej oraz Ambasador Krzysztof Jakubowski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również prof. dr hab. Piotr Głowacki, reprezentujący Komitet Badań Polarnych PAN. Panel poprowadził wieloletni konsul RP w Stanach Zjednoczonych dr Roman Czarny…

(więcej…)

Kategorie Aktualności, Kadra, Konferencje, Wizyty dyplomatyczne | Komentowanie nie jest możliwe

Otwarcie Konsulatu Honorowego Finlandii w Kielcach

W dniu 13 listopada 2014 roku zaszczyci nas swoją obecnością Jej Ekscelencja Ambasador Finlandii Hanna Lehtinen. Pani Ambasador otworzy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego wystawę pt. „Historia i sztuka Finlandii”, odwiedzi księgozbiór nordycki Biblioteki Uniwersyteckiej oraz wygłosi wykład dla studentów UJK. Wizyta na uczelni będzie miała miejsce w godzinach 10.30-12.30 (w tym wykład 11.30-12.15). Następnym celem wizyty Jej Ekscelencji Ambasador w Kielcach jest otwarcie Konsulatu Honorowego Finlandii przy ul. Szkolnej 36A.

Adnotacja z 21 listopada: relacja i informacje o powołaniu p. Tadeusza Pęczka na stanowisko Konsula Honorowego Republiki Finlandii w Kielcach, zob. tutaj.

Kategorie Aktualności, Wizyty dyplomatyczne | Komentowanie nie jest możliwe

Wizyta Jego Ekscelencji Ambasadora Finlandii

Przebywający z wizytą w Kielcach Ambasador Finlandii Jari Vilén odwiedził w dniu 20 marca 2014 roku Wydział Zarządzania i Administracji UJK, spotkał się również z obecnymi na terenie kampusu pracownikami Katedry Krajów Europy Północnej.

W trakcie kolejnych spotkań Jego Ekscelencja wraz z Małżonką mieli możliwość zapoznania się z planami rozbudowy potencjału Uniwersytetu oraz odwiedzili gmach Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie m. in. zaproponowali wsparcie dla rozbudowy Kolekcji Nordyckiej. Pan Ambasador znany jest z częstych podróży po Polsce, toteż nie tylko cieszymy się z odwiedzin, ale i zapraszamy ponownie.

Kategorie Aktualności, Wizyty dyplomatyczne | Komentowanie nie jest możliwe