Archiwum kategorii: spotkania eksperckie

Letnie projekty międzynarodowe

W lecie 2017 roku pracownicy Katedry pracują nad tekstami, monografiami i publikacjami zbiorowymi. Biorą również udział w międzynarodowych inicjatywach. W dn. 11-14 lipca dr M. Prokop bierze udział w piątej Copernicus Graduate School pt „Inclusion and Exclusion as Constitutive Elements of Society Formation Processes”. Projekt odbywa się w Toruniu (zob. tutaj). W dn. 26-31 lipca dr T. Pawłuszko wyjeżdża do Berlina i bierze udział w projekcie Enter:trust, zorganizowanym przez European Academy Berlin i Fundację Roberta Schumana (zob. tutaj).

Kategorie Aktualności, Konferencje, spotkania eksperckie, wyjazdy studyjne | Komentowanie nie jest możliwe

Konferencja Katedry pod patronatem PTSE

W czerwcu (21-23 VI) odbyły się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich VII Ogólnopolskie Europeistyczne Warsztaty Metodologiczne. Była to pierwsza tego typu inicjatywa w Kielcach. Warsztaty oraz następującą po nich konferencję „Polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej” zorganizowała Katedra Krajów Europy Północnej UJK.

Więcej informacji o wydarzeniach, zob. tutaj.

Kategorie Konferencje, spotkania eksperckie | Komentowanie nie jest możliwe

Konferencja o polityce zagranicznej

W maju 2016 roku Katedra była organizatorem konferencji „Polityka zagraniczna Polski w zmieniającym się ładzie międzynarodowym” (zob. film na youtube) (zob. materiały konferencyjne). Konferencja zgromadziła kilkudziesięciu ekspertów z obszaru FPA (foreign policy analysis). Mamy nadzieję, że projekt będzie cykliczny. Więcej informacji o tym wydarzeniu, a także o nadchodzących w czerwcu 2016 r. VII Europeistycznych Warsztatach Metodologicznych i konferencji nt. bezpieczeństwa w UE można przeczytać: tutaj.

Kategorie Aktualności, Konferencje, Media, spotkania eksperckie | Komentowanie nie jest możliwe

Europa XXI wieku

W dniach 4-5 lutego 2016 roku odbędzie się szesnasta międzynarodowa konferencja naukowa w Collegium Polonicum w Słubicach (jednostka wspólna UAM oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina) pod tytułem „Europa XXI wieku”. Katedrę reprezentować będzie dr Magdalena Tomala i dr Tomasz Pawłuszko. Program konferencji jest dostępny: tutaj.

Kategorie Konferencje, spotkania eksperckie | Komentowanie nie jest możliwe

Seminarium eksperckie: Cele i narzędzia polskiej polityki arktycznej

Poniżej informacja o konferencji w Warszawie, współorganizowanej przez dr. Łuszczuka:
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

zapraszają na seminarium eksperckie

Cele i narzędzia polskiej polityki arktycznej
_________________

26 marca 2015 r. (czwartek), godz. 09:00–15:00
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
ul. Warecka 1a, Warszawa
_________________

Język debaty: polski

Program poniżej (zob. czytaj dalej)

(więcej…)

Kategorie Aktualności, Konferencje, spotkania eksperckie | Komentowanie nie jest możliwe

KKEP UJK i ZSM UMCS na IV Konwencji PTSM

Pracownicy KKEP UJK brali udział w tegorocznej, IV KONWENCJI POLSKIEGO TOWARZYSTWA STUDIÓW MIĘDZYNARODOWYCH. Tytuł konferencji brzmiał: NORMY, WARTOŚCI I INSTYTUCJE WE WSPÓŁCZESNYCH STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH. Konwencja odbyła się we Wrocławiu w dniach 14-15.11.2014 r. Szczegółowy plan konferencji oraz zorganizowanych w jej ramach paneli poświęconych Europie Północnej i Arktyce (panele 2.6 i 3.6, organizowane przez KKEP UJK i ZSM UMCS) można zobaczyć tutaj. Następne konwencje PTSM odbędą się w Gdańsku (2015 r.) i Krakowie (2016 r.).

Kategorie Aktualności, Konferencje, spotkania eksperckie | Komentowanie nie jest możliwe

Relacja z Reykjaviku

Pod koniec października i na początku listopada 2014 roku Rejkiawik, będący najbardziej na północ położoną stolicą świata, stał się również stolicą dyskusji dotyczących Dalekiej Północy. Było to możliwe za sprawą dwóch bardzo ważnych konferencji dotyczących problematyki arktycznej zorganizowanych właśnie w tym mieście.

Pierwszą z nich było spotkanie pod nazwą „The Trans-Arctic Agenda” zorganizowane przez CAPS czyli Centre for Arctic Policy Studies działające od dwóch lat przy Instytucie Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Islandzkiego. Temat tegorocznego spotkania kilkudziesięciu ekspertów z zakresu stosunków międzynarodowych w Arktyce to: Challenges of Sustainability, Cooperation and Governance. Jego program jest dostępny na stronie internetowej - tutaj

Drugą konferencja było ogólnoświatowe forum „Arctic Circle” powołane w ubiegłym roku, m.in. przez prezydenta Islandii Ólafura Grimssona. Tegoroczne czterodniowe spotkanie zgromadziło kilkuset gości z 40 państw: zarówno badaczy, jak i polityków, przedstawicieli arktycznych ludów rdzennych czy też przedstawicieli biznesu i NGO. W jego ramach zorganizowano kilkanaście sesji plenarnych oraz kilkadziesiąt sesji panelowych, które poświęcono zarówno prezentacji wyników badań, głównie z zakresu szeroko rozumianych stosunków międzynarodowych, jak też polityk różnych aktorów arktycznych. Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie internetowej – zob. tutaj.

W obu konferencjach uczestniczył dr M. Łuszczuk, który przedstawiał wyniki swoich badań prowadzonych w KKEP w ramach grantu NCN.

Kategorie Aktualności, Konferencje, spotkania eksperckie | Komentowanie nie jest możliwe

Gdańska konferencja o bezpieczeństwie

Kilku pracowników KKEP UJK uczestniczyło w pierwszej Międzynarodowej Konferencji Naukowej Uniwersytetu Gdańskiego o Bezpieczeństwie (zob. program). Należy powitać z uznaniem kolejną cykliczną inicjatywę w studiach nad bezpieczeństwem (w Gdańsku odbywa się również coroczna konferencja „Europa Bałtycka”). Podczas pobytu w Gdańsku odbyliśmy rozmowy o współpracy z gdańskim środowiskiem politologicznym oraz stowarzyszeniem Instytut Badań Ekonomiczno-Społecznych. To kolejne spotkanie robocze, które pokazuje szeroki potencjał współpracy naukowej, grantowej i pozarządowej.

Kategorie Aktualności, Konferencje, spotkania eksperckie | Komentowanie nie jest możliwe