Archiwum kategorii: Aktualności

Nowy kierownik Katedry

W lutym 2017 roku nowym kierownikiem Katedry Krajów Europy Północnej został prof. zw. dr hab. Krzysztof Kubiak. Profesor jest komandorem porucznikiem rezerwy, absolwentem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracował wcześniej m. in. z Akademią Obrony Narodowej i Dolnośląską Szkołą Wyższą we Wrocławiu. W chwili obecnej Profesor koordynuje prace nad nowym kierunkiem Katedry: anglojęzycznych Scandinavian Studies.

Kategorie Aktualności, Kadra | Komentowanie nie jest możliwe

Scandinavian Studies – tylko u nas

UWAGA! UWAGA!

Dzieje się. W roku akademickim 2017/2018 nasza Katedra zamierza otworzyć anglojęzyczne studia skandynawskie (SCANDINAVIAN STUDIES). Limit miejsc 25. W konkursie świadectw decydować będzie potwierdzona maturą znajomość j. angielskiego i drugiego przedmiotu (WOS lub Historia lub Geografia).

INFORMACJA O SCANDINAVIAN STUDIES W ZAKŁADCE „STUDIA U NAS”.

Kategorie Aktualności, Dydaktyka | Komentowanie nie jest możliwe

Książki Katedry na całym świecie

Dwie monografie prof. Ryszarda Czarnego zostały wydane w globalnym wydawnictwie Springer. Pierwszą z nich jest „The High North – Between Geography and Politics” (zob. tutaj). Drugą jest świeżo opracowana (data wydania już 2017) edycja pracy „A Modern Nordic Saga. Politics. Economy and Society” (zob. tutaj). Książki te należą do jednych z pierwszych prac polskich naukowców w ogóle, wydanych na świecie przez Springera. Książki na całym świecie dystrybuuje Springer, który wydał m. in. prace ponad 200 noblistów. Wkrótce kolejne książki Katedry pojawią się w międzynarodowym obiegu.

Kategorie Aktualności, Publikacje | Komentowanie nie jest możliwe

Prace nad strategią Katedry na lata 2016-2020

W związku ze zmianami na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania UJK pracownicy Katedry projektują trajektorię dalszego rozwoju swojej jednostki. W okresie 2016-2020 będziemy wspierać dydaktycznie nowo powstające kierunki studiów (magisterskie bezpieczeństwo narodowe i stosunki międzynarodowe) oraz oferować kierunki studiów podyplomowych. Wszyscy pracownicy Katedry władają językami obcymi, toteż będziemy angażować się na rzecz umiędzynarodowienia dydaktyki (podręczniki, koła naukowe), nauki i promocji naszego Wydziału.

W zakresie nauki planujemy kolejne granty, książki anglojęzyczne oraz kontynuację dotychczasowych serii monografii i konferencji ogólnopolskich. Już dzisiaj można znaleźć liczne książki Katedry m. in. w bibliotece Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zamierzamy nadal pracować w obszarze Europy Środkowej (projekty Wyszehradzkie i Polsko-Niemieckie) oraz Europy Północnej (współpraca z Södertörn University w Sztokholmie). Planujemy też rozbudowę Biblioteki Nordyckiej o literaturę międzynarodową na temat praw człowieka, negocjacji, bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych.

 

Kategorie Aktualności, Dydaktyka, Koło naukowe, Publikacje | Komentowanie nie jest możliwe

Zmiany kadrowe w Katedrze w 2016 roku

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2016/2017 zespół Katedry został uzupełniony o dwójkę badaczy (zob. dział Pracownicy). Dr hab. Grzegorz Rdzanek dołączył do nas po wieloletnim okresie pracy na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w bezpieczeństwie międzynarodowym i współpracuje m. in. z Fundacją Pułaskiego. Dr Luc Ampleman przez wiele lat był doradcą rządu Quebecu (Kanada) ds. transportu. Doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się polityką transportową i zarządzaniem projektami. Kolejną zmianą w Katedrze jest odejście dr. Violetty Gul-Rechlewicz, która będzie pracować w sąsiednim Instytucie Nauk Politycznych UJK.

Kategorie Aktualności, Kadra | Komentowanie nie jest możliwe

Letnie projekty międzynarodowe

W lecie 2017 roku pracownicy Katedry pracują nad tekstami, monografiami i publikacjami zbiorowymi. Biorą również udział w międzynarodowych inicjatywach. W dn. 11-14 lipca dr M. Prokop bierze udział w piątej Copernicus Graduate School pt „Inclusion and Exclusion as Constitutive Elements of Society Formation Processes”. Projekt odbywa się w Toruniu (zob. tutaj). W dn. 26-31 lipca dr T. Pawłuszko wyjeżdża do Berlina i bierze udział w projekcie Enter:trust, zorganizowanym przez European Academy Berlin i Fundację Roberta Schumana (zob. tutaj).

Kategorie Aktualności, Konferencje, spotkania eksperckie, wyjazdy studyjne | Komentowanie nie jest możliwe

Konferencja o polityce zagranicznej

W maju 2016 roku Katedra była organizatorem konferencji „Polityka zagraniczna Polski w zmieniającym się ładzie międzynarodowym” (zob. film na youtube) (zob. materiały konferencyjne). Konferencja zgromadziła kilkudziesięciu ekspertów z obszaru FPA (foreign policy analysis). Mamy nadzieję, że projekt będzie cykliczny. Więcej informacji o tym wydarzeniu, a także o nadchodzących w czerwcu 2016 r. VII Europeistycznych Warsztatach Metodologicznych i konferencji nt. bezpieczeństwa w UE można przeczytać: tutaj.

Kategorie Aktualności, Konferencje, Media, spotkania eksperckie | Komentowanie nie jest możliwe

Security Forum 2016

W dn. 10-11 lutego 2016 roku odbędzie się w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) konferencja „Security Forum 2016″. Konferencję – już dziewiątą w tym cyklu – organizuje kilka ośrodków akademickich z różnych państw, Katedrę reprezentować będzie dr. Magdalena Tomala z tematem Sweden’s Strategy Towards the Arctic. Program konferencji dostępny jest: tutaj

Kategorie Aktualności, Konferencje | Komentowanie nie jest możliwe

The High North

The High North

W 2015 roku sukcesem zostało uwieńczone przygotowanie międzynarodowej edycji monografii prof. Ryszarda Czarnego, poświęconej znaczeniu Arktyki w polityce i gospodarce światowej. Monografia została wydana w globalnym wydawnictwie naukowym Springer i można ją zdobyć tutaj. Jest to pierwsza w historii monografia polskiego naukowca w Springerze w obszarze nauk społecznych. Nadmieniamy, że… w 2016 roku wydana zostanie druga monografia.
Kategorie Aktualności, Kadra, Publikacje | Komentowanie nie jest możliwe

Nowa książka w Katedrze

Rok 2015 zamykamy wydaniem zbiorowej książki pt. „Północ w międzynarodowej przestrzeni politycznej i ekonomicznej”, której redaktorami są dr M. Tomala i dr M. Łuszczuk. Praca nawiązuje do konferencji z maja 2015 roku, została opublikowana w Wydawnictwie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i tam też będzie wkrótce do nabycia (choć fragmenty pracy będzie można zapewne poczytać na kontach pracowników w serwisie academia.edu, zob. tutaj).

Książka jest kolejną opracowaną przez Zespół pozycją rozpatrującą problemy Arktyki i Europy Północnej. Do współpracy udało nam się zaprosić młodych uczonych m. in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Politechniki Świętokrzyskiej. Publikacja składa się z dwóch zasadniczych działów – polityka i bezpieczeństwo oraz ekonomia. Poniżej zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści:

DZIAŁ POLITYKA I BEZPIECZEŃSTWO

Michał Łuszczuk, Liderzy Dalekiej Północy–międzynarodowe role państw arktycznych
Marcin Gabryś, Arktyczna strategia rządu Stephena Harpera – próba oceny 
Iwona Wrońska, Kompetencje terytoriów w zarządzaniu północną Kanadą
Katarzyna Gruszko, Arktyka jako ostatnie pogranicze Stanów Zjednoczonych
Krzysztof Kubiak, Wojna w Arktyce. Mit czy realne zagrożenie?
Joanna Grzela, Wybrane aspekty współpracy wojskowej krajów nordyckich
Karolina Chyla, Drony jako instrument poznania i eksploracji Arktyki

DZIAŁ EKONOMIA

Beata Rogowska, Teoria i nauka ekonomii z perspektywy szkoły sztokholmskiej
Beata Rogowska, Relacje teorii ekonomii z polityką gospodarczą z perspektywy szkoły
szwedzkiej
Tomasz Pawłuszko, Droga państw nordyckich z peryferii do centrum gospodarki światowej
Magdalena Tomala, Motywy współpracy w regionie Morza Bałtyckiego
Magdalena Tomala, Wpływ modelu kapitalistycznego na kształtowanie rozwoju gospodarczego państw w regionie Morza Bałtyckiego
Agnieszka Joanna Legutko, Zmiany zachodzące w gospodarce regionów arktycznych
Łukasz Wojcieszak, Surowce energetyczne jako przyczyna rosyjskiej ekspansji w Arktyce 

Kategorie Aktualności, Kadra, Publikacje | Komentowanie nie jest możliwe